PRAWIDŁOWE POŁYKANIE - ĆWICZENIA

Ćwiczenia prawidłowego połykania!

Zlokalizuj „parking języka”, miejsce, gdzie powinien się znajdować, gdy nic nie mówisz lub połykasz. A potem zacznij ćwiczyć.

I ETAP

Ćwiczenia w unoszeniu języka.

Każde ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.

  1. Żyrafa. Sięgnij językiem jak najdalej w stronę nosa (Celem nie jest oblizanie nosa, tylko przyzwyczajanie języka do unoszenia się w górę, dlatego nie denerwuj się, że nie sięgasz językiem do nosa. Po prostu unoś go najwyżej jak potrafisz).
  2. Wbijanie gwoździ. Rytmiczne, w miarę silne „stukanie” językiem o wałek dziąsłowy za górnymi siekaczami („parking języka”).
  3. Malowanie sufitu. Język przejeżdża po podniebieniu górnym, zaczynając na wałku dziąsłowym, a kończąc na podniebieniu miękkim (z tyłu).
  4. Malujemy paski na suficie (podniebienie górne) Język wykonuje ruchy od lewej do prawej, przejeżdżając lekko po podniebieniu górnym. Najpierw blisko siekaczy, potem głębiej, stopniowo przesuwając się w głąb jamy ustnej. Następnie powtarzamy ćwiczenie, przesuwając język od prawej strony do lewej.
  5. W końcu wykonujemy naprzemienne ruchy językiem po podniebieniu: od lewej do prawej i od prawej do lewej.
  6. Biedronka. Język dotyka podniebienia punktowo, tak jakby malarz chciał namalować kropki biedronki.
  7. Ssanie pastylki/żelka. Na zakończenie ćwiczeń połóż malutką pastylkę lub żelka z przodu języka, ok. 1- 1,5 cm od koniuszka, następnie przyklej ją do wałka dziąsłowego i trzymaj, aż się rozpuści.

II ETAP

Ćwiczenia w połykaniu śliny.

  1. Przyklej czubek języka do podniebienia.
  2. Uśmiechnij się, tak by były widoczne twoje zęby, pilnując, by były one zwarte (ale nie kurczowo zaciśnięte).
  3. Przełknij ślinę, nie odrywając czubka języka od podniebienia.

Powtarzaj ćwiczenia kilka razy dziennie, aż poczujesz, że połykanie śliny nowym sposobem nie stanowi dla ciebie żadnej trudności. Wtedy możesz przejść do kolejnego etapu.

III ETAP

Ćwiczenia w połykaniu płynów.

  1. Przyklej czubek języka do podniebienia. Zęby powinny być lekko zwarte.
  2. Nabierz do ust małą porcję wody.
  3. Uśmiechnij się, ukazując zęby, a następnie przełknij wodę, nie odrywając języka od podniebienia.

 

Jeśli płyn wypływa z ust, jest to niechybny dowód, że nie opanowałeś prawidłowego połykania i trzeba jeszcze poćwiczyć.

Sztuczką, która pomaga w nauce prawidłowego połykania, jest położenie malutkiej rodzynki na przedniej części języka, mniej-więcej 1-1,5cm od jego końca. Przysysamy język z rodzynką do podniebienia, następnie bierzemy do ust małą porcję wody i połykamy. Rodzynka powinna pozostać na swoim miejscu.

Nowo nabytą umiejętność należy przełożyć na codzienne życie. Każde odruchowe połknięcie śliny powinno się odbywać z językiem przyssanym do podniebienia (uśmiech nie jest konieczny, on tylko pomaga na etapie ćwiczeń, bardziej dyscyplinuje mięśnie twarzy  i powoduje, że przy nieprawidłowym połykaniu porcja płynu wyleci z ust).

Przed każdym posiłkiem należy krótko przetrenować czynność połykania, uświadomić sobie, jak powinno się ją wykonywać. Dzięki temu cały posiłek będzie treningiem prawidłowego połykania, które szybko stanie się odruchowe.