Szanowni Rodzice i Opiekunowie Prawni!
Uprzejmie informuję, że wszyscy uczniowie w szkole objęci są profilaktyczną opieką zdrowotną zgodnie z Ustawą z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. 2019 poz. 1078).
Zakres świadczeń gwarantowanych w środowisku nauczania i wychowania wykonywanych przez pielęgniarkę szkolną reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej z późń. zm. (Dz. U. 2021, poz. 540) i obejmuje:
- Wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych do bilansu zdrowia ucznia w wieku 6-ciu lat w klasie 0 lub I oraz w klasie III, V i VII.
- Badaniom podlega; m.in.: pomiar wysokości i masy ciała, ciśnienia tętniczego, ostrość wzroku i słuchu oraz ocena postawy ciała. Ich celem jest wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dziecka. Po badaniu wydawany jest druk bilansu zdrowia ucznia, który należy zwrócić do pielęgniarki szkolnej po badaniu u lekarza POZ. W przypadku uczniów klas V, druk otrzymają dzieci, u których będą stwierdzone dodatnie wyniki testów.
- Kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki czynnej nad uczniami z dodatnimi wynikami testów.
- Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.
- Sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi, problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole.
- Udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć.
- Doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole.
- Edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej.
- Prowadzenie u uczniów szkół podstawowych w klasach I–VI znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni.
- Udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.
Wyrażenie sprzeciwu na objęcie ucznia ww. świadczeniami wymaga formy pisemnej (zgodnie z art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami). Sprzeciw należy złożyć osobiście na druku dostępnym u pielęgniarki szkolnej.
W gabinecie dostępne są do wglądu regulacje dotyczące świadczeń, w tym polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz klauzula informacyjna RODO.
Gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej czynny jest: od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:05.