„Każde dziecko ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie"
Maria Grzegorzewska

NA CZYM POLEGA INTEGRACJA W SZKOLE?

Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży zdrowych z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych: uczniowie niedowidzący, niedosłyszący, z dysfunkcjami narządów ruchu, z afazją, ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną.

ORGANIZACJA  PRACY  W  KLASIE  INTEGRACYJNEJ
  1. Realizowany jest takim sam program nauczania szkoły masowej, jak w każdej innej, równoległej klasie.
  2. Realizowany jest taki sam Program Wychowawczo – Profilaktyczny jak w każdej klasie (wycieczki, udział w konkursach, wyjścia pozaszkolne, zajęcia pozalekcyjne).
  3. Zajęcia przedmiotowe mają taki sam przebieg jak w każdej innej, równoległej klasie.
  4. Treści nauczania, metody i formy pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych są dostosowane do jego możliwości i potrzeb indywidualnych.
  5. Dwóch pedagogów na każdej lekcji - nauczyciel przedmiotu i nauczyciel współorganizujący kształcenie.
  6. Mało liczny zespół klasowy - maksymalnie 20 uczniów, w tym do 5 uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  7. Mała ilość uczniów umożliwia integrację, indywidualizację procesu nauczania, szybką aklimatyzację do warunków nowej szkoły oraz nawiązanie nowych relacji rówieśniczych.
  8. Uczniowie z niepełnosprawnością uczęszczają na zajęcia rewalidacyjne.
  9. Wszyscy uczniowie mają zajęcia dodatkowe zgodnie z ich potrzebami, m. in. zajęcia rozwijające zainteresowania, terapię logopedyczną, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne.

  

KLASA INTEGRACYJNA

NIE JEST KLASĄ TERAPEUTYCZNĄ,

ANI ODDZIAŁEM SPECJALNYM.