Codziennie do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku trafia 150 do 200 ton odpadów zmieszanych. Do tego plastiki i inne odpady pochodzące z segregacji. Uczniowie klasy 8 e mieli okazję zobaczyć, co się dzieje ze śmieciami po tym jak „wyjdą z domu”. Nie jest tak, jak się wielu wydaje, że odpady, obojętnie, czy zmieszane, czy segregowane, trafiają do jednej ciężarówki  i  potem tutaj, na jedną stertę. Wszystko od początku jest dzielone. Segregacja prowadzona przez mieszkańców naprawdę ma sens!  Już na wjeździe do zakładu wiadomo, w które miejsce ma jechać dany transport - czy odpady trafią do kompostowni, czy dalej - do odzysku. Niemal każdy odpad da się wykorzystać, czy to na paliwo, czy na surowce dla odbiorców, czy na nawóz.  Właściwie nic się nie marnuje!

W trakcie zwiedzania uczniowie  mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Zakładu oraz dowiedzieć się m.in.:

• jak należy postępować z odpadami
  • jak rzetelne lub niesumienne segregowanie odpadów przekłada się na efekty środowiskowe oraz funkcjonowanie Zakładu
  • co dzieje się z odpadami mokrymi i surowcowymi w Zakładzie i jak pracuje instalacja sortowni oraz kompostowni
  • na czym polega bardzo potrzebna praca sortowaczy surowców
  • co to jest PSZOK i dokąd trafiają odpady niebezpieczne i nietypowe, które oddawane są do Zakładu przez mieszkańców
  • w jaki sposób działa system odgazowania kwater oraz biofiltr kompostowni
  • co powoduje uciążliwości zapachowe i jakie działania ograniczające ten problem są realizowane lub przygotowywane
  • jakiego rodzaju odpady będą trafiać do spalarni odpadów, która ma stanąć na terenie Zakładu
  • na czym polega wewnętrzny monitoring środowiskowy Zakładu
  • jak powstaje certyfikowany kompost z wyrzucanych resztek Twojego jedzenia

Dzięki takiej wizycie będziemy lepiej wiedzieć,  jak odpowiedzialnie postępować z odpadami.

Sylwia Kołomecka, Marek Zajączkowski