Drodzy Państwo – Rodzice, Opiekunowie, Pracownicy Szkoły
W dniu 21.11.2024 roku, jak co roku od kilku już lat, obchodzić będziemy w naszej szkole Dzień Tumbo, czyli Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą po Stracie Bliskiej Osoby.
Jest to dla nas dzień szczególny. Przede wszystkim dlatego, że po raz kolejny mamy szansę, aby okazać empatię, wsparcie i życzliwość członkom naszej społeczności, którzy przeżywają okres żalu po stracie, mierzą się z tęsknotą, smutkiem, wspomnieniami bliskich, ważnych dla siebie osób. Wielką sztuką jest przeżyć dobrze takie doświadczenie, o wiele łatwiej jest, gdy obok nas znajdzie się ktoś, kto rozumie, towarzyszy, czasem po prostu zwyczajnie jest i trwa przy nas. Chcemy być takimi towarzyszami dla innych, dlatego dołączamy do akcji Gdańskiego Hospicjum.
To ważny moment w życiu szkoły także dlatego, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do niezwykle ważnej akcji zbierania funduszy na rzecz pomocy osieroconym gdańskim dzieciom. Mamy świadomość, że takich dzieci jest wśród nas dużo, w naszej szkole także ciągle przybywa podopiecznych w aktualnym procesie straty. Także One korzystają ze wsparcia Gdańskiej Fundacji Hospicyjnej – z dostępnej tam pomocy psychologicznej, zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów wakacyjnych i wielu innych form opiekowania się dziećmi i młodzieżą. Chcemy tego dnia być razem z Nimi i działać na rzecz tej ważnej idei.
Dlatego w tym dniu będzie się u nas wiele działo. Organizujemy akcje plastyczne, informacyjne, kiermasze (zachęcamy do wsparcia w ich organizacji w postaci wypieków z akcentem pomarańczowym), zajęcia w klasach, a także okazję do rozmowy podczas dyżuru psychologa szkolnego. W ramach akcji Okaż Wsparcie ubieramy się w stroje w kolorze symbolizującym udział w akcji – na pomarańczowo. I to jeszcze nie koniec – wiosną planujemy kolejne działania – Dzień Drzewka Pamięci oraz Dzień Rodziny, w ramach których będziemy pielęgnować pamięć o ważnych dla nas osobach, których już nie ma wśród nas.
Z całego serca zachęcamy, aby tego dnia przyłączyć się do naszej akcji – najlepiej aktywnie, ale także myślami, dobrym gestem, ciepłym słowem. Wszelkie odruchy serca są na wagę złota!
A jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę Gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. Tam znajdą Państwo wszelkie informacje, dane do kontaktu oraz pomoc. Serdecznie polecamy!
Dla tych osób, które mają potrzebę pogłębienia swojej wiedzy na temat wspierania dzieci i młodzieży w procesie przeżywania żałoby, odnalezienia siebie w ciepłej i dobrej lekturze, przygotowaliśmy listę publikacji książkowych, które mogą okazać się pomocne w tym zakresie.
Zamieszczamy je poniżej: 1. Agnieszka Paczkowska „Dziecko i nastolatek w żałobie” 2. Piotr Krakowiak, Anna Janowicz „Zdrowa rozmowa. Jak rozmawiać z osobami u kresu życia i ich rodzinami” 3. Ewa Zawisza – Wilk „Plasterki na tęsknotę” 4. Karen Katafiasz „Terapia żałoby. Elfie pogotowie” 5. Kim Fupz Aakeson „Esben i duch dziadka” 6. Asa Lind „Chusta babci” 7. Benji Davies „Cudowna wyspa dziadka” 8. Isabel Minhos Martins „Dokąd idziemy, kiedy znikamy” 9. Cori Doerfeld „Do widzenia, dzień dobry” 10. Angela Nanetti „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” |
Organizatorzy Dnia Tumbo w SP1