Padało przed, padało także po. Ale „okno pogodowe” było zamówione i wszystkie uczestniczki i uczestnicy piątkowego (7.06.2024 r.) Festynu „Z ekologią za pan brat” mogli korzystać z szerokiej oferty gier, zabaw, konkursów, warsztatów, które zagościły na boiskach przy Gojawiczyńskiej 10.
Spełniły się zapowiedzi, program był bogaty i pozwalał ciekawie spędzić czas. Wydarzenie otworzyły panie wicedyrektor oraz występ śpiewających grup uczennic i uczniów. A potem już indywidualnie lub grupkach dzieci z rodzicami, rodzeństwem, koleżankami i kolegami odwiedzali kolejne stanowiska. W jednym można sprawdzić spostrzegawczość, w innym – znajomość języka angielskiego, rozwijać umiejętności manualne i zbadać, co można wyczarować z gliny. Była okazja do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i szaleńczych zjazdów na dmuchańcach!
Przez cały czas trwania festynu wybierano najlepszą pracę w Konkursie Plastycznym „Z ekologią za pan brat”, a także trwał nieustający plener malarski. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość samodzielnego wykonania drewnianych gadżetów.
Młodzież uczestnicząca w programach Erasmusa prezentowała to, czego się nauczyła, również tanecznie :) Do pokazu chętnie włączały się żywe maskotki towarzyszące zabawie w Jedynce. Jak zwykle odwiedził nas żołnierz z epoki napoleońskiej, który nie pogardził szkolną grochówką. I zresztą nie on jeden – to tradycyjne danie obecne na szkolnych festynach, a obok oczywiście chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, galaretki, soki, lemoniada, wata cukrowa, pop corn… Nikt na pewno nie był głodny :) Malowanie twarzy, foto budka i loteria fantowa dopełniały listę atrakcji.
Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko o dobrą zabawę chodziło. Dochód uzyskany podczas szkolnego festynu zostanie przeznaczony przede wszystkim na wsparcie leczenia Olafa, który do odzyskania zdrowia potrzebuje najdroższego leku świata. I tak „ziarnko do ziarnka” zbieramy tę potrzebną „miarkę”. Podczas wydarzenia można było także zarejestrować inną formę pomocy osobom potrzebującym wsparcia – swoją gotowość do oddania szpiku.
Festyn nie byłby tak udany, gdyby nie radość i otwartość uczestniczek i uczestników, które wnieśli, przekraczając bramy szkoły :) I za to wszystkie zaangażowane osoby bardzo dziękują. Cudownie jest poczuć wspólnotę w zabawie i działaniu na rzecz innych!
Wydarzenie bardzo hojnie wsparli:
- Sponsorzy wydarzenia:
Rada Dzielnicy Piecki – Migowo
Lokatorsko – Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa MORENA
oraz
- DKMS Dawcy Szpiku
- Nadleśnictwo Gdańsk - Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo"
- Przyrodnicze Story Marta Sołtys i Agnieszka Sadowska
- TuPatrz Studio (fotobudka)
- Conga Dance (2 dmuchańce, popcorn, wata cukrowa, 2 stroje maskotek)
- Harcerze
- Rodzice (darczyńcy gadżetów do loterii)
- Rodzice z kl. 2d (lemoniada i galaretki)
- Nauczycielki i nauczyciele SP1 (stoiska)
- Uczennice i uczniowie (wolontariuszki i wolontariusze)