Nasza szkoła przyłączyła się do akcji społecznej „Przeskocz mukowiscydozę”, którą rozpoczął gdański oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą z okazji Światowego Dnia Walki z Mukowiscydozą, który tradycyjnie jest obchodzony 8 września. Kampania ma na celu kreowanie postawy szacunku, zrozumienia, wsparcia wobec osób chorych na mukowiscydozę oraz zachęcenie ich do aktywności fizycznej, która jest także formą rehabilitacji. Chętni uczniowie podejmowali wyzwanie i skakali na skakance przez 30 sekund. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
Katarzyna Trojanowska, Karolina Jotkiewicz-Tabisz, Milena Banasiewicz
KILKA INFORMACJI NA TEMAT MUKOWISCYDOZY:
- Mukowiscydoza jest zaburzeniem genetycznym, głównie płuc, ale także trzustki, wątroby, nerek i jelit (atakuje głównie układ oddechowy i pokarmowy). Śluz, który u zdrowej osoby jest rzadki i pomaga usuwać bakterie z organizmu, u osób chorych na mukowiscydozę robi się gęsty, zalega i blokuje oskrzela, oskrzeliki, układ pokarmowy. Utrudnia to oddychanie, wydzielanie enzymów wchłaniających białko, tłuszcze. To powoduje częste zakażenia, osłabienia organizmu.
- Mukowiscydoza to najczęstsza “choroba rzadka” w Polsce. Według różnych źródeł ocenia się, że w Polsce żyje ponad 1800-2000 chorych na mukowiscydozę.
- Mukowiscydoza to choroba genetyczna, z którą chora osoba się rodzi.
- Nie ma możliwości zarażenia się mukowiscydozą.
- Mukowiscydoza nie wiąże się z niepełnosprawnością intelektualną chorego.
- Chorzy na mukowiscydozę powinni uprawiać sport, jest to forma fizjoterapii (za wyjątkiem tych z najbardziej zaawansowaną chorobą). Wysiłek fizyczny jest dla tej grupy osób szczególnie ważny ze względu na to, że sprzyja utrzymaniu normalnej aktywności życiowej i poprawia jakość życia. Pobudza płuca do pracy, przez co łatwiej jest odkrztusić zalegający śluz.
- Dzieci chore na mukowiscydozę mogą chodzić do szkoły, niestety często chorują, gdyż ich układ odpornościowy jest osłabiony.