W poniedziałek gościliśmy w naszej szkole teatr historyczny "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego" pod kierunkiem Krzysztofa Góreckiego. Klasy IV i V wybrały się w podróż po świecie starożytnym, docierając do Grecji i Rzymu. W czasie lekcji poruszona została m.in. tematyka wojskowa. Zatem dziś już nikt nie pomyli greckiego hoplitę z rzymskim legionistą i grecką falangę z rzymską formacją żółw. Było też kilka słów o wychowaniu w antycznym świecie, co z pewnością najbardziej zapamiętali nasi szkolni gladiatorzy;)
Natomiast klasy VII wybrały się w podróż XIX-wieczną. Tematyka związana była z dziejami ziem polskich, toteż zagadnienia dotyczyły powstań narodowowyzwoleńczych. Zaprezentowane bogactwo strojów i uzbrojenia z pewnością ułatwi młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Uczniowie poznali rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata przybliżone zostały postacie: Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbolu odzyskania Niepodległości.
Mamy nadzieję, że wszystkim oglądającym pokazy przypadły do gustu, a i historia milszą się stała.

Agnieszka Banasiak, Magda Link