21.11.2019 r. w SP 1 odbył się dzień solidarności z dziećmi i młodzieżą w żałobie, którego symbolem jest słonik -maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych. Tumbo od 2006 roku opiekuje się dziećmi w żałobie po pacjentach polskich hospicjów. Program „Tumbo Pomaga” powstał, by współczucie przełożyć na konkretne formy pomocy i jest wynikiem wieloletnich doświadczeń, rozmów i spotkań z dziećmi osieroconymi, ich bliskimi, psychologami oraz pedagogami. Uczniowie kolorowali słoniki oraz przyklejali je na 30 metrowe rulony papieru, dzięki czemu powstały, piękne barwne prace, które stały się ozdobą szkolnych korytarzy. Dzieci z klas starszych wpisywały do specjalnie założonego zeszytu sentencje mające na celu wsparcie dzieci będących w żałobie oraz podniesienie ich na duchu w tych trudnych chwilach. W czasie lekcji nauczyciele oraz katecheci realizowali zajęcia poruszające temat śmierci i żałoby zgodnie z załączonymi przez Fundację Hospicyjną scenariuszami. Uczniowie klasy 3c brali udział we wspólnym czytaniu opowiadania pt: „Zaczarowany ogródek dziadka”, które odbyło się w szkolnej bibliotece. Opowiadanie traktujące o dwóch chłopcach, którym niespodziewanie umiera dziadek, czytała pani Jolanta Rusinowicz, wspierana przez panią psycholog-Beatę Kurylonek. Dzieci były bardzo poruszone treścią opowiadania i same chętnie dzieliły się swoimi niejednokrotnie bardzo przykrymi doświadczeniami. Na apel wolontariuszy SKC odpowiedziało 217 uczniów naszej szkoły, stając się darczyńcami, którzy za cel postawili sobie dobro innych! Dziękujemy im wszystkim za piękną postawę, a także ich rodzicom za trud wychowania!

Koordynatorki akcji: Barbara Kozłowska Ewa Musielak, Karolina Jotkiewicz-Tabisz