Wadowice, Kraków, Radwanowice – te szczególne miejsca odwiedzili wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w dn. 17-19 października. Wybór nie był przypadkowy. W Wadowicach uczestniczyliśmy w obchodach 40 rocznicy wstąpienia Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wspominaliśmy papieża, jako inspiratora przemian, które doprowadziły do upadku komunizmu i odzyskania wolności. W Krakowie zwiedziliśmy siedzibę dawnych władców, a także za sprawą wolontariuszy, którzy wcielili się w rolę przewodników, dotarliśmy do najważniejszych miejsc magicznego miasta.  Na trasie historycznej nie mogło zabraknąć kościoła Mariackiego, sukiennic, siedziby UJ, czy okna papieskiego. Dotknęliśmy historii i mogliśmy podjąć rozważania o współczesnym patriotyzmie. Hasło projektu, który realizowaliśmy w tych dniach, razem z gdańską Caritas, brzmiało:  „Niepodległość - codziennie na 100%!”. My wolontariusze jesteśmy zgodni, że możemy je urzeczywistniać poprzez niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. W czasie naszej wycieczki mogliśmy poszerzyć wiedzę w tym zakresie, ponieważ odwiedziliśmy placówki pomocowe. Prowadzoną przez Caritas krakowską siedzibę Campus Misericordiae - Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych oraz ośrodek „Dolina Słońca” w Radwanowicach, prowadzony przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Duchowymi opiekunami, ale i także świetnymi animatorami imprez byli ojcowie Salezjanie, u których gościliśmy. Wyjazd niewątpliwie był bardzo intensywny i myślę, że spędziliśmy go zgodnie z przesłaniem JP II „lepiej być, niż mieć”. Projekt jednak jeszcze się nie zakończył, ponieważ celem nadrzędnym jest przygotowanie przez wolontariuszy lokalnej inicjatywy na rzecz osób starszych w podziękowaniu za dar wolności i niepodległości.

Agnieszka Banasiak