W sobotnie przedpołudnie, uczniowie kl. VIII wędrowali po Gdańsku odkrywając historię, która rozegrała się we wrześniu i październiku 1939 r.  Odwiedziliśmy dawny Plac Heweliusza, przy którym stał obecny gmach Poczty Polskiej w WMG. Tam  1 września’39  pocztowcy przez 14 godzin stawiali opór Niemcom. Owiany złą sławą dawny budynek Victoriaschule, który stanowił przejściowe więzienie dla Polaków zamieszkałych w Gdańsku, do którego po aresztowaniu  trafili bohaterowie wrześniowych wydarzeń . Byliśmy także na gdańskiej Zaspie, w miejscu, gdzie  na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej 5 października’39 dokonano egzekucji oraz Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu, na którym m.in. spoczywają obrońcy Poczty Polskiej z września 1939 r. Tam zapaliliśmy znicz i minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów.

Agnieszka Banasiak - „Gdańskie wędrówki w czasie”