3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku w naszej szkole obchody rozpoczęliśmy 28 listopada, kiermaszem ciast zorganizowanym przez uczniów klas integracyjnych. Dnia 02 grudnia odbyły się warsztaty sensoryczne dla klas I-III. Podczas warsztatów chętni uczniowie mogli doświadczyć, z jakimi problemami, na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnością. Dzieci z zawiązanymi oczami rysowały swój dom oraz za pomocą dotyku próbowały odgadnąć, jakie przedmioty znajdują się w zamkniętym pudełku. Uczniowie mogli również zmierzyć się z rysowaniem figur geometrycznych stopami, rozpoznawaniem owoców po ich zapachu oraz budowaniem budowli z klocków w rękawicach kuchennych. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami, opowiadali o napotkanych trudnościach. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie „Czytam i rozumiem”. Przed rozpoczęciem prac z tekstem, każdy uczestnik wylosował numerek i zapoznał się z regulaminem. Zadania wymagały nie tylko zaznaczenia poprawnych odpowiedzi, ale również umiejętności pisemnego wypowiadania się na konkretny temat. Ponadto w klasach IV-VIII zostały przeprowadzone lekcje traktujące o niepełnosprawności. Uczniowie mięli okazje obejrzeć prezentację multimedialną ukazującą jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do osób niepełnosprawnych. Druga część prezentacji dotyczyła „sławnych niepełnosprawnych”- artystów, naukowców, polityków, celebrytów oraz sportowców, którzy udowadniają, że niepełnosprawność nie wyklucza z normalnego życia.
Młodzież z klas VII i VIII obejrzała także filmy „Zobacz we mnie człowieka” oraz „Cyrk Motyli”. Wszyscy uczniowie mięli również okazję wziąć udział w konkursach plastycznych związanych z Dniem Osób Niepełnosprawnych. Prace dzieci można podziwiać na wystawie, która mieści się na poziomie 100. Jak co roku Obchodom Dnia Osób Niepełnosprawnych towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji „Sprawni Inaczej”. Można było zakupić ręcznie wykonane kartki świąteczne, okolicznościowe magnesy, figurki aniołów, skrzatów i wiele innych pięknych przedmiotów wykonanych z gliny. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, mają takie same potrzeby i pragną być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi.