Z dwuletnim pandemicznym poślizgiem Szkoła Podstawowa nr 1 świętowała swoje 40-lecie. 3 czerwca 2022 roku salę gimnastyczną wypełnili przybyli goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Społeczność szkolną swą obecnością zaszczycili: Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz radni Rady Miasta Gdańska. Radne i radni dzielnicy Piecki - Migowo, reprezentantki nauczycielskich związków zawodowych: „Solidarności” i Związku Nauczycielstwa Polskiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych, przedstawicielki Rady Rodziców oraz emerytowane nauczycielki – wszyscy z najserdeczniejszymi życzeniami i upominkami.

Podczas uroczystości wspominano bogatą w wydarzenia historię szkoły. Współczesność pokazały dzieci w swoich występach: piosenkach, przedstawieniu teatralnym oraz dekoracjach w przestrzeni szkolnej, pokazujących realizację licznych projektów edukacyjnych.

W słowach i myślach był obecny również patron szkoły - Mariusz Zaruski. Jego postać jest dla społeczności szkolnej nieustannie inspiracją do podejmowania własnych działań w dążeniu do spełnienia marzeń.