W 1869 roku rosyjski chemik Dymitrij Mendelejew zaprezentował światu układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wszystkie wówczas znane pierwiastki zestawił w tabeli, szeregując je według mas atomowych.

W tym roku obchodzimy 150 - tą rocznicę tego wydarzenia, a rok 2019 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków.

Nasza szkoła dołączyła do światowych obchodów. Z tej okazji dla podkreślenia, że tablica pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki uczniowie naszej szkoły tworzyli wg własnego pomysłu układy okresowe pierwiastków chemicznych.

Układ okresowy nieco zmienił kształt od czasów Mendelejewa, ale jego struktura pokazująca okresowość, właściwości pierwiastków pozostała oczywiście taka sama.

Zachęcam do obejrzenia prac, które dumnie nadają „chemiczny wystrój” na szkolnym holu. Uczniowie mogą również brać udział w chemicznej grze pn. „korytarz zagadek” – również zorganizowanej z okazji Dnia Układu Okresowego.

Koordynator projektu: Sylwia Kołomecka