Krwawa pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1 165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw pobitych, a następnie aresztowanych. We czwartek uczniowie kl. 8 d w ramach ZRZ z historii uczestniczyli w zajęciach, których tematem były wydarzenia Grudnia’70. Zrealizowane zostały w ważnym dla gdańszczan miejscu, przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Dzień po dniu prześledziliśmy karty historii, poznając losy gdańskich i gdyńskich stoczniowców. Zwieńczeniem lekcji był wiersz Czesława Miłosza pt.: „Który skrzywdziłeś”, odczytany przez uczniów w oryginale i wersji skróconej, z pomnika. Zapalony znicz i minuta ciszy upamiętniły pamięć, tych którzy zginęli. Grudzień’ 70 – Pamiętamy!

Agnieszka Banasiak, Anna Stąsiek