Uczestnicy Kółka “Mój Gdańsk” rozpoczęli nowy rok od wizyty 8 stycznia w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, aby z wystawy czasowej dowiedzieć się, jak gdańszczanie dbali dawniej o zdrowie i higienę. I okazuje się, że brak bieżącej ciepłej wody i luksusowo wyposażonych łazienek, a także obfitości kosmetyków wcale nie oznaczał zaniedbań w tej sferze. Przybory higieniczne obecne były w naszym mieście od najwcześniejszych czasów; były praktyczne, dbano także o ich estetykę.

Wielu wrażeń dostarczyło uczniom poznanie dawnych praktyk lekarskich. Oj, nie były przyjemne dla pacjentów! A brak wiedzy o przyczynach chorób sprawiał, że pomocy szukano często w zaklęciach i przesądach.

Uczniowie klasy III C weszli także na wieżę widokową Domu Przyrodników - bo tak nazywa się ta nietypowa gdańska kamieniczka. To kolejny obiekt “zdobyty” w ramach projektu “Korona Starego Gdańska”.

Opiekun Kółka “Mój Gdańsk”

Małgorzata Biernat