W dniach 28.01- 1.02. 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy „Tydzień Kultury i Życzliwości”. Ten niezwykły tydzień miał na celu propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów, a także  kształtowanie u uczniów postaw akceptacji, tolerancji oraz poszanowania praw innych. W ramach akcji podjęto wiele działań. Na korytarzu szkolnym powstała wystawa plakatów klas 1-2 „Jestem życzliwy i uprzejmy”, gdzie można było podziwiać sylwetki uczniów wyróżniających się zachowaniem godnym naśladowania. Klasy 3-4 na „soplach lodu” z przydzielonymi literami alfabetu zapisywali miłe słowa, które ocieplały „chłodne relacje” między uczniami. Klasy 5-6 przygotowały „Szkolny ogród życzliwości”. Na tablicach pojawiły się wierszyki, przysłowia o używaniu pięknej polszczyzny lub o kulturalnym zachowaniu. Utworzono szkolną galerię, z którą mogli zapoznać się uczniowie podczas przerw. Działania pod hasłem „Co kraj to obyczaj”  w formie prezentacji multimedialnej przygotowali uczniowie klas 8. Zapoznali klasy młodsze z tematem wielokulturowości  na świecie. Podczas całego „Tygodnia Kultury i Życzliwości” – w wyznaczonym miejscu szkoły stała specjalna skrzynka, do której uczniowie oddawali swoje głosy na najbardziej życzliwych kolegów i koleżanki. Na podsumowanie całotygodniowej pracy, uczniowie z wszystkich klas I-VIII przyszli do szkoły ubrani w różne stroje  narodowe, regionalne… . Tego dnia na szkolnym korytarzu spotkał się Kaszub z Góralem, Beduinem, Hinduską. Turek mógł porozmawiać z reprezentantem Francji. Uczniowie pokazali, że nie kolor skóry, reprezentowana kultura, czy kraj pochodzenia są najważniejsze w budowaniu relacji. Tydzień Kultury i Życzliwości w SP nr 1 był doskonałym połączeniem nauki i zabawy oraz okazją do integracji szkolnej społeczności. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców klas i nauczycieli z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem podejmowali proponowane zadania oraz podziwiali efekty swoich wspólnych działań.

Koordynatorki projektu:   Olga Galińska  Grażyna Olesiuk  Anna Stąsiek