Podróż w czasie brzmi jak niesamowita wyprawa w przyszłość. Niestety, niektóre czasy w  historii świata, Polski nie są radosnymi wspomnieniami, ale na pewno wartymi tego, aby o nich mówić, do nich wracać - ku przestrodze, że musimy robić wszystko, aby nigdy więcej się nie powtórzyły. Uczniowie klasy 5a w Muzeum II Wojny Światowej przenieśli się w czasy okupowanej Warszawy, do domu zwyczajnej polskiej rodziny. Poznali losy dwójki dzieci Halinki i Andrzeja oraz ich rodziców i sąsiadów, które rozpoczęły się 3 września 1939 a zakończyły 8 maja 1945 roku. Naocznie przekonali się jakie zmiany zachodziły w ich domu, najbliższym środowisku, w nich samych. Była to bardzo pouczająca żywa lekcja historii.

Klaudia Loda, Milena Banasiewicz