Nasze SKC uczestniczyło w projekcie „Niepodległość-codziennie na 100%”, którego zwieńczeniem miało być działanie przygotowane na rzecz seniorów, w podziękowaniu za dar wolności. Dlatego też we czwartek, 22 listopada, w murach naszej szkoły gościliśmy seniorów z „Gdańskiego Wigoru”. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Dzienny Dom Seniora, tak jak nasze szkolne koło działa w ramach Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Zatem już na początku mieliśmy wspólny mianownik, a w trakcie spotkania okazało się, że elementów wspólnych jest znacznie więcej.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, instrumentalne, recytatorskie. Przygotowany montaż słowno-muzyczny, opatrzony obrazami z epoki, utrzymany był w tematyce niepodległościowej. Pani Beata Kochanowska wraz z uczennicami z SP zadbała, by w sali teatralnej pięknie wybrzmiały patriotyczne pieśni, które zostały wspólnie odśpiewane.

Po części artystycznej, już w kawiarnianej atmosferze młodzież mogła prowadzić ciekawe rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Taki też był cel tego spotkania, mieliśmy wspólnie pobyć, porozmawiać, poznać różne historie, a jak się okazało także przeciwności losu, którym musieli sprostać nasi rozmówcy. Wspomnienia dotyczyły czasów wojny, deportacji i okresu PRL-u. Opowieści wypełnione były różnymi emocjami. Panie z radością i figlarnie opowiadały o latach młodości i marzeniach, które im towarzyszyły. Rozmowy dotykały także kwestii wolności, niepodległości i umiejętności cieszenia się takimi darami. W czasie pogawędek okazało się, że wiele łączy te dwa pokolenia, wspólna pasja pisania, tworzenia, ciekawość świata.

Na koniec spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie, a miłym Paniom, które zostawiły cząstkę siebie podarowaliśmy biało-czerwone serca, wykonane przez wolontariuszy pod czujnym okiem p. Magdaleny Wilkołaskiej.

Wszystkim wolontariuszom, wspomnianym Paniom nauczycielkom, a także fotografowi ;) dziękuję za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Agnieszka Banasiak